
Hrdina bez patosu
Antonín Kalina
Arťom Korjagin
Narodil se do velmi chudé třebíčské rodiny obuvníka a už od mládí velmi silně vnímal třídní rozdíly první republiky. V mládí vstoupil do KSČ, kterou považoval za ochránkyni zájmů pracujících. Stal se komunistickým funkcionářem a dokonce i zastupitelem v Třebíči. Jako odborář bojoval za práva dělníků a byl za to dokonce vězněn. Stal se trnem v oku tehdejší buržoazie v čele s Baťou a hrdinou třebíčských pracujících.
Právě pro svou nezlomnou povahu a politické angažmá byl také jedním z prvních, kteří skončili v německém koncentračním táboře. Němci moc dobře věděli, že lidé jako Kalina se nikdy nevzdají a nikdy nekolaborují.
Vyjednal u správy koncentračního tábora vytvoření speciálního dětského domu, takzvaného bloku 66. Pomocí svých spoluvězňů pro děti sháněl oblečení a jídlo. Zorganizoval jejich vzdělávání a volnočasové aktivity.
Sám Kalina koncentrační tábor přežil a zbytek života prožil v Československé socialistické republice. Celý život poctivě pracoval a podzim života strávil na zaslouženém odpočinku.
Náležitých poct se mu dostalo až posmrtně.
V roce 2013 o něm vyšla publikace od Stanislava Motla s názvem Děti Antonína Kaliny.
V roce 2015 byla odhalena pamětní deska na budově bývalé židovské školy v Třebíči
V roce 2019 byla otevřena expozice Děti Antonína Kaliny, je součástí Pamětní síně Antonína Kaliny v Galerie Ladislava Nováka.
V roce 2021 byla na jeho počest pojmenována ulice Antonína Kaliny v Třebíči.
Pamětní deska je také umístěna v budově sídla ÚV KSČM v ulici Politických vězňů v Praze.
Antonín Kalina byl příkladem člověka pro kterého ideje solidarity a humanity nebyly jen prázdnou frází ale životním principem. Hrdinské skutky nevykonal pro slávu nebo materiální výhody, ale prostě proto, že jinak nemohl.
Čest jeho památce.